Türkiye - Çek Cumhuriyeti Nakliyat

Türkiye-Çek Cumhuriyeti’ne nakliyat faaliyetleri sırasında fiyat ve zaman bakımından en avantajlı yol karayolu olmaktadır. Fakat sadece zaman yönlü bakılırsa hava yolu ilk tercih olmalıdır. Türkiye çıkışlı taşımacılık hizmetleri, konteyner taşımacılık, parsiyel taşımacılık ve ağır nakliyat olabilir. Express kargoların da lojistiği Türkiye’den Çekya’ya yaklaşık 3 iş gününde varmaktadır.
Çek Cumhuriyeti’ne nakliyat faaliyetlerinde; hem iki ülkenin coğrafi yakınlığı hem de ticari büyüme ile lojistik uygulamalar her gün gelişmektedir. Çekya, Türkiye’nin lojistik ve yük taşımacılığı yaptığı ülkelerin en başlarında yer almaktadır. Çek Cumhuriyeti’ne nakliye lojistik hizmeti veya express kargo hizmeti sağlayan firmalar ile parsiyel ve komple taşımacılık  yapılmaktadır. Avrupa’daki transit geçiş mekanlardan  biri de Çekya olduğu için parsiyel taşımacılık başarı ile yapılmaktadır. Ayrıca Çek Cumhuriyeti’ne nakliyat, ağır nakliyat olarak da ton bakımından yüksek kapasitesi olan araçlarla yapılmaktadır.

Çek Cumhuriyeti’ne Nakliyat Nasıl Yapılır?

Türkiye’den Çek Cumhuriyeti’ne nakliye fiyatları ton ve hacme bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Öncelikle yük taşımacılığında kullanılacak yükün tonu hesaplanır. Bu sayede, lojistik türüne karar verilir. Konteyner taşımacılık, parsiyel ya da ağır nakliyat olup olmayacağı gönderinin cinsine ve tonuna göre değişir. Eğer kargo ton değil kg ile hesaplanıyorsa ve pahası belirlenen fiyatın altında ise express kargolar ile taşınabilmektedir. Kargoların fiyatları da Çekya tarafından Türkiye’ye verilen yönetmeliklere göre hesaplanır. Eğer giden bir kargodaki eşyalar o ülkenin pazarına girecekse gümrükten geçerken farklı fiyatlandırmalar ile karşılamaktadır. Yurt içindeki pazarlara girecek kargolar veya kişilere ait kargolar ayrı ayrı belirtilmelidir.

Yurt dışına Eşya Nakliyatı

Yurt dışına eşya nakliyatı; Türkiye’den Çek Cumhuriyeti’ne nakliye süreçlerinde, kargoların veya kişilerin eşyalarının taşınmasıdır. Uluslararası lojistiktik faaliyetleri sırasında, kargo ve eşyalar gümrükten geçerken ülkelerin gümrük tarifesi ücretlerine uymak zorundadır. Yurt dışına eşya lojistiğinde, kargonun takibini yurt dışı kargo takip uygulamaları ile sürekli takip edebilirsiniz. Çek Cumhuriyeti’ne nakliye işlemleri için, buraya tıklayarak, “Fiyat Teklifi Al” butonu aracılığıyla 2021 yılı en güncel yurt dışı eşya nakliyat fiyatı hesaplama işlemleri hakkında bilgi alabilirsiniz.
Yükün tonu veya kilogramı yük taşımacılığının, ağır nakliyat veya express kargo ile taşınabileceği hakkında bilgi vermektedir. Türkiye’den Çekya’ya yola çıkan bir tır için taşıyıcı firma, tüm taşıma belgelerine sahip olmalıdır. Çek Cumhuriyeti’ne nakliye yapmak isteyen kişiler uluslararası sözleşmeler gereğince yükü yurt dışına taşımalıdır. Aksi takdirde yaptırımlara maruz kalabilmektedirler.
Çek Cumhuriyeti’ne nakliye için;
• Kargonun yük taşımacılığı ile tonu, cinsi, hacmi ve diğer özelliklerine göre uluslararası taşımacılık fiyatlarını ve gümrük ücretlerini öğreniniz.
• Fiyatlar belirledikten sonra toplam lojistik fiyatları ile birlikte fatura hazırlayarak yurt içi gümrükte gösterdikten sonra Çekya için de ayrıca gerekli olan belgeleri hazır  tutmalısınız.
• Uluslararası taşımacılıkta uyulması gereken sözleşmelerin taleplerine göre kargoyu ambalajladıktan sonra, tercih edilen taşıma modu ile  Çek Cumhuriyeti’ne nakliye gerçekleştirebilirsiniz.
• Konşimento, aracı olan firma tarafından hazırlanmaktadır. Bilgilerin kontrolü için sizin de belgeleri ve konşimentoyu kontrol etmeniz gerekmektedir. Ayrıca konşimento numarasına göre yurt dışı ve yurt içi kargo takibini sağlayabilirsiniz.
Yurt Dışına Nakliye Kaç Günde Gider?
Yurt dışına nakliye kaç günde gider sorusu özellikle Türkiye’nin sıklıkla ticaret yaptığı ülkelerden birisi olan Çekya için çok fazla sorulmaktadır. İthalat ve ihracat faaliyetlerinde yapılan yük taşımacılığının süresi, ulaşım taşıtına göre değişiklik göstermektedir. Genellikle Çek Cumhuriyeti’ne nakliye yapılan eşyalar, eğer karayolu kullanıyorsa express kargolarla 3 iş günü içinde taşınmaktadır. Ağır nakliyat ise yaklaşık bir hafta içinde varış noktasına ulaşmaktadır. Parsiyel ve konteyner ile yapılan yük taşımacılıklarında tonuna bağlı olark 6 ile 7 gün arasında Türkiye’den Çek Cumhuriyeti’ne nakliye gerçekleştirilmektedir. Türkiye’den yapılan yük taşımacılık faaliyetlerinde kargoların; parsiyel, konteyner, ağır nakliyat veya express olarak taşınabilen yük olmasına göre fiyatlandırması ve varış süresi değişmektedir.

Çek Cumhuriyeti’ne  En Hızlı Nakliye

Çek Cumhuriyeti’ne en hızlı nakliye, hava yoludur. Yük taşımacılığı yapılacak eşya, express kargolar aracılığı ile 3 iş günü içerisinde Türkiye’den  Çek Cumhuriyeti’ne nakliye işlemleri gerçekleşmektedir. Express yük taşımacılığı yapan firmalar, minivan ve uçak kullanabilir. Türkiye’den yola çıkan eşyaların karayolu ile de Çek Cumhuriyeti’ne nakliye işlemleri yapılabilmektedir. Eğer eşya ton olarak tırın taşıyabileceği ağırlıkta ise  ağır nakliyat ürünlerinin Çekya’ya lojistik faaliyeti tırlarla gerçekleştirebilir. Çek Cumhuriyeti’ne nakliye sırasında en çok tercih edilen eşya taşımacılığı ise express taşımacılıktır. Ayrıca ağır nakliyat taşımalarda konteyner taşımacılık ve parsiyel taşımacılık  Çek Cumhuriyeti’ne nakliye sırasında kullanılır, burada önemli olan yükün tonu ve hacmidir.

Türkiye’den Çek Cumhuriyeti’ne Hangi Yolla Nakliye Yapılır?

Türkiye’den Çek Cumhuriyeti’ne hangi yolla nakliye yapılır sorunun yanıtı,  karayolu ile Türkiye çıkış noktalı ilk gürzergah; Bulgaristan, Romanya, Macaristan, Slovakya ve son varış  noktası olan Çekya’dır. İkinci bir rotada ise yine Türkiye’den çıkış yapan araç; Bulgaristan, Sırbistan, Macaristan, Slovakya’yı geçerek Çek Cumhuriyeti’ne nakliye süreçlerini tamamlar. Taşımalar karayolundan yapılırken bu güzergâh kullanılmaktadır.

Çek Cumhuriyeti’ne Nakliye Kaç Günde Gider?

“Çek Cumhuriyeti’ne nakliye kaç günde gider?” sorusuna, 3 iş günü diyebiliriz. Karayolu ile ağır nakliyat ürünleri, yaklaşık olarak bir hafta gibi sürede varış noktasına ulaşmaktadır. Çek Cumhuriyeti’ne nakliye süreçlerinde en hızlı yöntem, hava yoludur.