Türkiye - İspanya Nakliyat

Türkiye’den İspanya’ya nakliyat süreçlerini özel sektör iş insanları ve devlet girişimleri geliştirmektedir. Giderek global hale gelen dünyada ülkeler arası taşımacılık faaliyetleri de artış göstermektedir. İthalat ve ihracat hacmi giderek büyüyerek ivme kazanmaktadır. Yurt dışı eşya nakliyatı için merak edilen konulara içeriğimizde sizler için yer verdik.


• İspanya’ya nakliyatı yapılan ihracat ürünler; otomobiller, petrol yağları ve bitümenli minerallerden elde edilen yağlar, karayolu taşıtları için aksam ve parçalar, tedavide veya korunmada kullanılmak üzere hazırlanan ilaçlar, eşya taşımaya mahsus araçlar, turunçgiller, zeytinyağı ve fraksiyonları, taze üzüm şarabı, tekstil, helikopterler, uçaklar vb. kargolardır.
• İspanya’ya nakliyatı yapılan ithal edilen ürünler; ham petrol, otomobiller, karayolu taşıtları için aksam ve parçalar, hazırlanan ilaçlar, petrol gazları ve diğer gazlı hidrokarbonlar, telefonlar gibi ürünlerdir.

İspanya’ya Nakliyat Nasıl Yapılır?

Akdeniz’in batı kıyısında yer alan bir ülke olan İspanya, Avrupa’da ticari ve lojistik faaliyetleri bakımından, Türkiye ile önemli ilişkileri vardır. Transit ve deniz yolu ile yapılan yük taşımacılıklarında önemli bir konuma sahiptir. Ayrıca İspanya’ya nakliyat yapılırken bir yandan Avrupa’nın Atlantik Okyanusu’na açılan kapılarından biri olması da lojistik faaliyetleri için büyük bir avantaj taşımaktadır. Yurt içi ve yurt dışı lojistik faaliyetleri günden güne gelişen bu ülkede, uluslararası taşımacılık ve ticarette de Avrupa ülkeleri arasında ön plandadır. Deniz, hava, demir, nehir ve Ro-Ro taşımacılıkları hem Türkiye’den İspanya’ya nakliyat hem de dünya ticareti için önemlidir. İspanya’nın en etkin kullandığı lojistik modlarından biri de intermodal taşımacılıktır.

Türkiye’den İspanya’ya Nakliye Fiyatları

Türkiye’den İspanya’ya nakliye fiyatı; yükün cinsine, hacmine, tonuna ve taşıma moduna göre değişiklik göstermektedir. Fiyatların en yüksek olduğu mod hava yoludur. Hava yolu, kapıdan kapıya taşımacılık hizmeti vermemesi bakımından da, dezavantajlıdır fakat saatler içerisinde Türkiye’den İspanya’ya nakliyat gerçekleşmektedir. Deniz yolu ile yapılan İspanya’ya nakliyat faaliyetlerinde Ro-Ro ve diğer gemi nakliyatları sıklıkla yapılmaktadır. İspanya’ya nakliyat süreçlerinde deniz yolu fiyatları, ağır nakliyat kargoları için uluslararası taşımacılıkta fiyat rekabeti sağlamaktadır. Fiyatlar bakımından Türkiye’den İspanya’ya nakliyat fiyatları olarak demir yolu ve deniz yolu avantajlıdır fakat süreleri bakımından hızlı olması gereken kargolar için ilk tercih değildir.

Uluslararası Nakliye

İspanya’ya nakliyat süreçlerinde Türkiye’den; Barselona, Madrid, Zaragoza, Lérida, Valencia, Castellón ve Irún’e kargo taşımaları gerçekleşmektedir. İspanya’nın gelişmiş endüstri şehirleri, yurt içi ve yurt dışı kaynaklı ham madde kaynakları kullanımı ile uluslararası ticaret ve nakliyatta önde gelmektedir. Uluslararası nakliyat alanında İspanya değerlendirmesi yapıldığında intermodal yük taşımacılığı sıklıkla yapılmaktadır. Bu bakımdan Avrupa ülkeleri arasında öndedir. Ayrıca sanayinin gelişmesi ile parsiyel, konteyner ve ağır nakliyat taşımaları da çok sık yapılmaktadır.

İntermodal taşımacılıkta yükler aynı kabın içinde taşınmaktadır. Böylelikle maliyetlerden tasarruf sağlanmaktadır ve çevreci bir alternatif olmaktadır.

Yurt dışına nakliye kaç günde gider?

Yurt dışına yük taşımacılığı yapan tüm firmalar, genel olarak taşıma sürelerine ve kargonun  kaç günde varış noktasına ulaşacağına dair bilgi sahibilerdir. ‘Kaç günde gider’ sorusunun yanıtı ülkeden ülkeye ve taşıma moduna göre değişiklik göstermektedir. Örneğin deniz yolu taşımacılığı ile taşınan yükler geminin yük taşıma hacminden dolayı tercih edilmektedir fakat süre bakımından dezavantajlıdır. Hava yolu taşımacıklarında ise en hızlı lojistik faaliyeti sağlanarak kargonun en kısa sürede varış noktasına ulaşımı sağlanmaktadır. Karayolu taşımacılığında ise eşya taşınırken uluslararası standartlara göre taşında gemiden ve trenden daha hızlı uçaktan daha  yavaştır. Fiyatları bakımından da tercih edilmektedir. Bu yüzden genelde kara bağlantısı olan yük taşımacılığında karayolu ilk tercih olarak gelmektedir.

Yurt Dışına Eşya Nakliyatı

İspanya’ya eşya nakliyatı, zati ve kurumsal eşyalar olmak üzere karayolu, deniz yolu, hava yolu ve demir yolu kullanarak yapılmaktadır. Yurt içinden yurt dışına nakliyat için öncelikle gidilecek ülkenin konsolosluğundan gerekli onaylar alınmalıdır. İspanya’ya nakliyat için öncelikle kargo bilgileri olmalıdır, kargonun genel özellikleri aracı firma ile paylaşarak taşıma modu belirlenmelidir. Eşyalar için yük taşımacılığı fiyatları hesaplanır. Tüm bunlardan önce Türkiye’den İspanya’ya nakliyatı olacak eşyaların ve taşınması için İspanya Konsolosluğu’ndan başvuru yaparak başlanır ve ardından önemli evraklar ile süreç hızlı bir şekilde devam etmektedir. Gümrükten geçmek için izinler ve belgeler gerekmektedir. Yurt içinden yurt dışına taşınacak eşyalarınız eğer zati eşya grubunda ise oturma izni ve sizlere ait olan eşyaların beyanını taşıyıcı firmaya ulaştırmalısınız.
• İspanya’ya nakliyat için yükler Türkiye’den çıkmadan ve lojistik faaliyetlerine başlamadan önce, gerekli ve önemli belgeler toplanmalıdır.
• Bu belgeler, oturma izni ve ev eşyaları için yük taşımacılığı izin belgesidir. Bu izin belgeleri için onay alınmalıdır.
• Anlaşılan lojistik firması ile fiyat ve gümrük ücretleri konuşmalıdır. Bazı eşyalar parsiyel veya konteyner ile iletilebilmektedir.
• Eşyaları sigortalamak, eşyaların güvenli için önemlidir.  Böylelikle risk düşer.
• Zati eşyalar, 1 kereye mahsus olarak belli ton ve sayı da eşya ücretsiz olarak ülke sınırına konulmaktadır.
• Yurt dışı kargo takip sistemli firmalar ile çalışmak avantajınıza olacaktır.
• Sigortalama ve gerekli belgelerden sonra yurt içinden yurt dışına taşıma başlamaktadır.

Yurt Dışına En Hızlı Nakliye Nasıl Yapılır?

“Yurt dışına en hızlı nakliye nasıl yapılır?” sorusunun yanıtı, hava yoludur. Hava yolu ile kargo ve eşyalar, Türkiye’den İspanya havalimanına saatler içerisinde inmektedir. Diğer bir taşıma modu olarak express kargo taşımacılığı 3 iş  günü içerisinde bazen 1 gün içerisinde taşınarak ticareti hızlandırmaktadır. Yük taşımacılığında, ağır nakliyat kargolarında ise en hızlı taşımacılık modu eğer ton karayoluna uygunsa karadan taşımak süre bakımından avantajlıdır ya da demir yolu gemiden daha kısa sürse de gittiği için tercih alternatifi olmaktadır. Ayrıca demir yolunda da parsiyel ve konteyner taşımacılığı ton ve hacme bağlı olarak yapılmaktadır. Kargo cinsine göre İspanya’ya nakliyatta en hızlı mod değişmektedir ve bu durum fiyat ve ücretlere de etki etmektedir.

İspanya’ya En Hızlı Nakliye

İspanya’ya en hızlı nakliye modu hava yoludur. Bunun nedeni saatler içerisinde Türkiye’den İspanya’ya nakliyatı gerçekleşmesidir. Böylelikle ticaret faaliyetleri hızlanmaktadır ve ülkelerin pazarlarına ürünler daha hızlı girmektedir. Bu modda maliyetler yüksek olduğundan dolayı her zaman ilk tercih değildir. Ayrıca ağır nakliyat için en hızlı mod önce karayolu eğer ton olarak karayolu elverişli değilse, ikinci mod demir yolu ve en son deniz yoludur. Burada yükün tonu ve ne zaman varması gerektiği önemlidir. İspanya’ya nakliyatta hız kriterine bağlı olarak en hızlı nakliye uçaktır, en uygun nakliye ise deniz yoludur. Ayrıca Ro-Ro ile yapılan taşımalarda da hem maliyet hem de zamandan tasarruf edilmektedir.

Yurt Dışına Nakliyat Çeşitleri

İntermodal taşımacılık İspanya’ya nakliyatta önemli bir moddur. İntermodal taşımacılık ile aynı kapta konteyner, tır gibi kargolar kap değiştirmeden ve elleçlenmeden mod değiştirmektedir. Çevreci bir çözüm olması bakımından tercih edilmektedir. Avrupa’da intermodal yük taşımacılığı uygulamaktadır. Başarılı çözümler ve alternatifler üretmesinden dolayı İspanya için önemli bir lojistik faaliyetidir. Maliyetler açısından bakıldığında demir yolu avantajı da Türkiye’den İspanya’ya nakliyatta kullanılmaktadır. Demir yolu daha yavaştır fakat ağır nakliyat, parsiyel ve konteyner taşımacılığında başarılı alternatif çözümdür. Gelişen ticaret ile önemi artmaktadır. Profesyonel eşya ve kargo taşıma hizmeti almak için dünyanın her yerine istediğiniz farklı lojistik firmaları ile iletişim kurulabilmektedir.

Kurumsal Nakliyat

Kurumsal nakliyat nasıl yapılır? Bu tip taşımalarda, İspanya’ya nakliyat ev taşıma ve ofis eşyaları için İspanya konsolosluğundann alınması gereken izinler bulunmaktadır. Kargoların ve eşyaların kurumsal nakliyat ile taşınmasında uluslararası yükümlülükler ve sözleşmelere uygunluk zorunluluğu bulunmaktadır. Bu yükümlülükler ve sözleşme uygunlukları dâhilinde hareket edildiğinde, karşılıklı devlet ticaretleri büyümektedir. Kurumsal nakliyatlarda tır, vagon, uçak, minivan veya gemi kullanılabilir. Parsiyel ve konteyner taşımacılığı, ağır nakliyat lojistik fiyatlandırmaları değişken bir şekilde taşınmaktadır. Ofis ve zati eşyalar kurumsal nakliyatta, parsiyel ve konteyner taşımacılığı ile taşınmaktadır bu da fiyatlar konusunda intermodal gibi zati eşyalarda tasarruf sağlamaktadır. Kurumsal firmaların  eşyalarının hasar görmemesi için sigortalar yapılmalıdır. Lojistik faaliyetlerinde uluslararası hatlarda ticaret böylelikle güvenle gerçekleşmektedir. Sigortalama kurumsal nakliyatlarda için önemli bir şarttır.

İspanya’ya  Ev Nasıl Taşınır?

Zati taşımalarda en sık sorulan soru “İspanya’ya ev taşıma nasıl yapılır?” sorusudur. Bu sorunun yanıtı, ev taşımacılığı da lojistik faaliyetidir. Burada uluslararası sözleşmelere uygunluk ve izinler önemlidir. Konsolosluktan alınacak izinler ile kişilerin eşyalarının güvenli taşınmasında önem taşımaktadır. İspanya’ya nakliyatta ton ve hacim fiyatları belirlemektedir. Tüm değerlendirmelerden sonra evden eve taşıma olmaktadır. Belgeler ve izinlerin onaylanmasından sonra işlemler ve süreç de hızlanmaktadır.

İspanya’ya En Hızlı Nakliye Nasıl Yapılır?

İspanya’ya en hızlı nakliye modu hava yoludur, saatler içerisinde Türkiye’den İspanya’ya nakliyatı gerçekleşmektedir. Böylelikle ticaret faaliyetleri hızlanmaktadır ve ülkelerin pazarlarına ürünler daha hızlı girmektedir. Bu modda maliyetler yüksek olduğundan dolayı her zaman ilk tercih değildir. Express nakliyat için de İspanya’ya en hızlı nakliye denilebilmektedir 3 iş günü içerisinde yapılmaktadır.

Türkiye’den İspanya’ya Navlun Nasıl Hesaplanır?

“Türkiye’den İspanya’ya navlun nasıl hesaplanır?” sorusunun yanıtı gümrük mevzuatı ile tam olarak cevaplanabilmektedir. Navlun hesaplanırken ülkeler arasındaki ticari faaliyetlerin ve sözleşmelerin yükümlülükleri etkin rol almaktadır. Avrupa Birliği uyumluluğuna göre kargo ve eşyalarda navlun hesaplanırken hacim, ton, ADR, ağır nakliyat, konteyner, parsiyel olmasına göre yük taşımacılığında ücretleri değişiklik göstermektedir.
Türkiye’den İspanya’ya Hangi Yolla Nakliye Yapılır?
Bu sorunun cevabı yükün cinsine göre değişiklik göstermektedir. İspanya’ya genel olarak her modda taşıma yapılmaktadır. İntermodal yük taşımacılığı öne çıkmaktadır. Demir, hava, deniz ve karayolları kullanılmaktadır. En hızlı yol hava yoludur ve en uzun yol ise deniz yoludur. Firmaların ve ürünlerin önceliğine göre taşıma yolları değişiklik göstermektedir.

İspanya’ya Nakliye Kaç Günde Gider?

Karayolu ile yapılan taşımalarda 7 ile 8  gün arasıdır. Parsiyel lojistik süreçleri uzamaktadır. Deniz yolu ile yaklaşık 1 ay içerisinde yük taşımacılığı yapılmaktadır. Hava yolu ile bu süre saatlere düşmektedir ve express taşımalarda da bu süre 3 iş günü sürer.

Türkiye’den İspanya’ya Uçak Nakliye Fiyatları

Türkiye’den İspanya’ya uçak nakliye ücretleri, hacim ve tona göre farklılık göstermektedir. Hızlı ve güvenliği yüksek olması bakımından ton başına düşen maliyetleri de yüksektir fakat yüklerin saatler içerisinde İspanya’ya nakliyatı gerçekleşir. Fakat hava maliyetleri dışında ikinci bir araç için ekstra ücreti de eklenmektedir hava yolunda kapıda kapıya (door to door) servis yoktur.

Türkiye’den İspanya’ya Gemi nakliye fiyatları

Türkiye’den İspanya’ya gemi nakliye fiyatları belirlenirken yükün cinsine ve hacmine göre fiyatlar değişiklik göstermektedir. Gemi ile intermodal ve multimodal taşımalar gemi ile taşımalar gerçekleştirilmektedir. İntermodal taşımaclılıkta tek bir kap ile farklı yollar kullanarak yük taşımacılığı yapılmaktadır. Fiyatlardan ve masraflardan tasarruf sağlamaktadır. Çevreci olması bakımından Avrupa’da önemli bir moddur.

Türkiye’den İspanya’ya Tır Nakliye Fiyatları

Türkiye’den İspanya’ya tır nakliye fiyatları belirlenirken yükün ağırlığı; parsiyel veya konteyner ile lojistik modunu belirlemektedir. Paketleme, lashing işlemleri ücretlere etki eden faktörler arasındadır. Türkiye’den İspanya’ya nakliyat karayolu ile farklı ülkeleri geçerek 7 ile 8 gün içerisinde sağlanmaktadır. Bu süreler, parsiyel taşımacılık ve konteyner da değişiklik göstermektedir.