Türkiye - İsveç Nakliyat

Türkiye’den İsveç’e nakliyat, ithalat ve ihracatın artmasıyla birlikte giderek artış göstermiştir. İki ülke arasındaki lojistik faaliyetler gün geçtikçe artmaktadır.
• İki ülke arasındaki başlıca ihracat ürünleri; otomobil, petrol yağları, ilaç, karayolu araçları için iç parçalar ve aksamlardır.
• Başlıca ithalat ürünleri; otomobil, ham petrol, kara taşıtları için aksam parçaları ve petrol yağlarıdır.
İsveç ve Türkiye arasındaki ticarette başlıca ihracat ortakları ise Almanya, Norveç, Finlandiya ve ABD’dir. İki ülke arasındaki İthalat faaliyetlerindeki ortaklar ise Almanya, Hollanda, Norveç ve Danimarka’dır.
İthalat ve ihracat ürünlerinin lojistik faaliyetleri sırasında Türkiye’den yola çıkan ürünün; Bulgaristan, Romanya, Macaristan, Slovakya ve Polonya’dan geçerek İsveç’e nakliyatı gerçekleştirilmektedir. Karayolu faaliyetleri bu kara sınırları içerisinden geçerek İsveç’e ulaşır. Ağır nakliyat, konteyner ve parsiyel taşımacılık da yapılmakta ve ayrıca kargoların express taşımacılık ile de İsveç’e nakliyat süreçleri sağlanmaktadır.

İsveç’e Nakliyat Nasıl Yapılır?

İsveç’e nakliyat yapılırken geçilen ülkeler, Türkiye çıkış noktalı kargolar için Bulgaristan, Romanya, Macaristan, Slovakya, Polonya ve son durağı olan İsveç’tir. Karayolu taşımaları ile ağır nakliyat, parsiyel, kombine ve konteyner taşımacılığı mümkündür. Nakliyat, ayrıca express kargolar aracılığı ile 3 iş günü içerisinde de gerçekleşir. Karayolu taşımacılığı deniz yoluna göre çok daha hızlı olması sebebi ile tercih edilir ve ayrıca hava yoluna göre de fiyatları bakımından avantajlıdır. Ton bakımından deniz yolu en düşük fiyatları veren rekabetçi bir lojistik moddur. Hava yolu kargo taşıma maliyetleri yüksek olsa da en hızlı alternatifi sunarken; parsiyel, kombine ve ağır nakliyat türündeki taşımalar, karayolu tır taşımacılığı ile de yapılmaktadır.

Türkiye’den İsveç’e Nakliye Fiyatları

Türkiye’den İsveç’e nakliye fiyatını belirleyen faktörlerden bir tanesi lojistik modudur. Lojistikte tercih edilen modlardan sonra gönderinin sahip olduğu ton ve hacim çok önemlidir. Ayrıca taşınan kargonun ağır nakliyat veya tehlikeli madde olup olmadığı gibi sorular da lojistik fiyatlarını belirlemektedir. Fiyat bakımından değerlendirme yapıldığında en maliyetli olan hava kargodur fakat, ürünün güvenli ve hızlı şekilde varması bakımından çok daha avantajlıdır. Parsiyel yükler, birden fazla alıcıya farklı malların bir arada aynı kap ile taşınması sayesinde fiyatları bakımından firmalara rekabetçi çözümler sunmaktadır. Ağır nakliyat ürünlerinin ise parsiyel taşımacılık ile taşınması genellikle mümkün değildir. Ayrıca gidilen yollarda, yol durumuna göre ekstra fiyatlar ve ücretler çıkartarak maliyet bakımından da biraz daha masraflıdır.

Yurt Dışına Eşya Nakliyatı

Yurt dışı eşya nakliyatı faaliyetleri gerçekleştirirken, birçok prosedür gereklidir. Bunların olması hem eşyanın güvenli taşınması hem de herhangi bir olumsuz bir durumda ticaretteki tüm tarafların korunması için gereklidir. Kargoların taşınması, yurt dışına nakliyatında uluslararası sözleşmelerin yükümlülüklerine uygun taşımalar yapılması, gümrükten eşya geçerken, ülkelerin iç pazarına zararlı veya tehlikeli maddelerin geçişini engellemektedir. Kargoların taşınmasında bir diğer kriter ise gönderinin cinsi, hacmi ve tonudur. Bu unsurlar da bazen taşıma modlarında değişiklik yaratabilir. Örneğin ADR’li yüklerin taşınması özel prosedür ve araçlar gerektirmektedir. Türkiye’den İsveç’e nakliyat yapılacak bir ürün, İstanbul’dan yola çıkarak; parsiyel, kombine, konteyner veya ağır nakliyat kargosu olarak taşınabilmektedir. Ayrıca yurt içi faaliyetlerinde de bu  taşımacılık türleri mümkündür.
Türkiye’den İsveç’e Nakliyat;
• Kargoların ve eşyaların İsveç’e nakliyat süreçleri sırasında deniz, kara, demir ve  hava yolu kullanılırken yüklerin; ton, cins ve ADR’sine göre uluslararası sözleşmelere uygun taşımacılık yükümlülüklerine bakılmaktadır. Kargolar bu koşullara uyum sağladığında yola çıkmaktadır.
• Gümrük ücretleri ve lojistik hizmetleri fiyatları belirlendikten sonra ürünlere özel faturalama işlemi beraber belgeleri İsveç nakliyatı için hazırlanmaktadır.
• Ülkelerin arasındaki ticari anlaşma yükümlülüklerine göre kargoların taşıma gerekliliklerine göre yurt dışına nakliyesi gerçekleşir.
• Yurt dışı kargo takip sistemleri ile gönderiler takip edilebilmektedir.
• Gerekli belgeler hazırlanması ve kontrolü  ile yurt dışına lojistik faaliyetleri, express taşımacılığı, konteyner, parsiyel ve ağır nakliyat olarak gerçekleşmektedir.

Yurt Dışına Nakliye Kaç Günde Gider?

Yurt dışına nakliye kaç günde gider? Bu sorunun yanıtı ülkeler arasındaki mesafeye ve taşıma moduna göre değişmektedir. Ancak giderek globalleşen dünyada bu süreler azalmaktadır. Türkiye’den İsveç’e nakliyat, karayolu ile yapıldığında ortalama 7 gün içerisinde kargolar varmaktadır. Deniz yolu ile taşımacılıkta bu süre ayları bulabilmektedir. Express kargoların taşınmasında bu süre yaklaşık 3 iş günü içerisinde olmaktadır. Hava yolu ile taşımalarda süreç çok daha hızlı olur. Bu yolla saatler içerisinde İsveç’e nakliyat Türkiye’den gerçekleştirilmektedir. Parsiyel taşımalar, konteyner, kombine ve ağır nakliyat eşya veya kargoları olarak, seçilen moda göre taşınabilmektedir. İsveç’e taşımalarda uluslararası sözleşmelerin uygunluğu önemli bir detaydır. Bu uygunluk gümrükten eşyalar geçerken önemlidir. Türkiye’den yapılan nakliyatlarda da bu kriterler dikkate alınarak yapılmaktadır.

Yurt Dışına En Hızlı Nakliye Nasıl Yapılır?

“Yurt içine ve yurt dışına en hızlı nakliye nasıl yapılır?” sorusunun yanıtı, hava yoludur. Hava yolu ile yük taşımacılığı, yurt içi ve yurt dışına saatler içerisinde yapılmaktadır. Güvenli ve hızlı nakliyat için iyi bir alternatif olmaktadır. Hava yolu taşımalarında express yük taşımacılığı yapılırken zaman tasarrufu sağlaması bakımdan önemlidir. Örneğin; Türkiye’den İsveç nakliyatı için en hızlı taşımacılık hava yoludur, genellikle değerli belgeler ve genel kargolar bu yolla taşınmaktadır. Yük taşımacılığı, fiyatları bakımından değerlendirildiği zaman karayolunda ağır nakliyat ve konteyner yük taşımacılığında alternatiftir. Hava yolu kadar hızlı olmasa da minivan veya tır ile yaklaşık 7 gün içerisinde İsveç’e nakliyat gerçekleşmektedir.

İsveç’e En Hızlı Nakliye

İsveç’e en hızlı nakliye alternatifi yine yurt içi ve yurt dışı taşımalarda olduğu gibi hava yoludur. Deniz yolu taşımacılığı ücretleri bakımından ağır nakliyat, parsiyel ve konteyner için rekabetçi olsa da, zaman bakımından ayları almaktadır. En iyi seçenek karayolu olmaktadır, hem hızlı hem de maliyetler bakımından önde gelir. Karayolu taşımacılık tır ile yükün tonuna ve cinsine bağlı olarak ortalama 7 gün sürmektedir. Minivan ile yapılan express kargo  taşımacılıkları ise 3 iş gününde teslim edilmektedir. Yük taşımacılığında tercihler, yükün cinsi, hacmi, tonu ve diğer bilgilerine göre  değişmektedir. İsveç’e nakliyat için ücretleri açısından daha yüksek olan hava yolu tercih edildiğinde yük saatler içinde varabilmektedir.

Yurt Dışına Nakliyat Çeşitleri

Yurt dışına nakliyat çeşitleri, kargonun cinsine göre değişiklik göstermektedir. Avantajları bakımından karayolu yük taşımacılığı genel kargo, ağır  nakliyat, parsiyel,  kombine ve konteyner taşımacılığında farklı kategorideki ürünleri taşıması ile tercih edilmektedir. Evden eve nakliyat,  eşya ve ofis taşıma işlemleri de lojistik faaliyetleri arasındadır. Yük taşımacılığı yapılırken gümrükten geçen tüm kargo ve eşyalar yurt dışı nakliyatına dâhildir. Örnek olarak, İsveç’e nakliyat yapılan ihracat ürünleri verilebilmektedir.
Ayrıca Express kargoların minivan, uçak ve benzeri taşıtlarla yaptığı taşımalar düşük tonlu ürünlerin taşınmasında firmalara avantaj sağlamaktadır
İntermodal taşımacılık, taşıma kabı, tır, gemi, uçak, minivan, değiştirilmeden lojistik faaliyetlerinin gerçekleştirilmesidir. İntermodal taşımacılık, çevreci bir alternatif olduğu için tercih edilmektedir. Türkiye’de yaygın olarak kullanılan intermodal yük taşımacılığı modları;
Karayolu, RO-RO ve demir yolu ya da karayolu ve demir yolu olmaktadır. Bu yöntemler, birçok firma tarafından Avrupa’ya ve İsveç’e nakliyat süreçlerinde tercih edilmektedir.

Kurumsal Nakliyat

“Kurumsal nakliyat nasıl yapılır?” sorusu, sadece yurt içi taşımalarda merak edilmemektedir. Özellikle ofisini yurt dışına taşımayı planlayan kurumsal firmalar tarafından da merak edilmektedir. Kurumsal nakliyat yurt dışına eşya, ofis malzemeleri ve makine parçaları yük taşımacılığı şeklinde olabilmektedir. Taşımalar sadece yurt içinde gerçekleşmez. Örneğin; Türkiye’den İsveç’e nakliyat yapılacak ofis malzemeleri kurumsal taşımacılık olmaktadır. Kurumsal nakliyat yaparken uluslararası standart ile taşımaların yükümlülükleri belirlenmiştir. Ayrıca yurt içi lojistiği sağlanan ofis eşyalarının fiyatlandırması ile yurt dışına nakliyat yapılacak ürünlerin  ücretlendirilmesinde gümrük masrafları ve gideceği yol bakımından maliyetler daha yüksektir. Kapıdan kapıya taşımacılık bu tür taşımlarda önemlidir. Fakat tercihlere göre birden fazla mod kullanımı ile de gerçekleşebilmektedir.

İsveç’e En Hızlı Nakliye Nasıl Yapılır?

“Türkiye’den İsveç’e en hızlı nakliye nasıl yapılır?” sorusunun yanıtı, hava yolu yük taşımacılığıdır. Saatler içerisinde yük güvenli ve hızlı bir şekilde gitmesi gereken yere ulaşmaktadır. Hava yolu ile express taşımalar da mümkündür, express yük taşımacılığında ağır nakliyat olması genellikle mümkün değildir. Ayrıca express taşımacılıkta kargolar 3 iş günü içerisinde teslim edilmektedir.

Uluslararası Nakliye nedir?

Uluslararası nakliye, ticaret oranlarının ülkeler için artması ile yüklerin bir yerden bi yere giderek başka ülkelerin pazarlarına girmesini sağlayan vasıtaların ayarlanması ve kullanılmasıdır. Lojistik faaliyetlerinin gelişen ticari faaliyetler ile önemi artmıştır. Türkiye çıkışlı bir ürünün İsveç’e nakliyat ile taşınması bir lojistik faaliyeti olmaktadır. Uluslararası nakliyede kargolar gümrük kapılarından geçmektedir.

Türkiye’den İsveç’e Navlun Nasıl Hesaplanır?

Türkiye’den İsveç’e navlun hesaplama işlemlerinde; Türkiye çıkış noktalı bir kargonun cinsi, tonu, hacmi ve ADR gibi temel bilgileri hesaplanarak navlun ücreti belirlenmektedir. Eğer kargo express yük taşımacılığı ile taşınmakta ise, kapıdan kapıya 3 iş günü içerisinde taşınmaktadır. Ayrıca navlun hesaplanırken kargonun en, boy, yüksek bilgileri de önemlidir. Yükün üzerine bir şey gelmesi ve gelmemesi de ücretleri etkilemektedir.

Türkiye’den İsveç’e Hangi Yolla Nakliye Yapılır?

Türkiye’den İsveç’e, karayolu taşımacılığı ile İstanbul’dan çıkan ürünler; Bulgaristan, Romanya, Macaristan, Slovakya ve Polonya’dan geçerek İsveç’e nakliyat gerçekleştirilmektedir. Yüklerin ulaşımı deniz yolu ile sağlandığında bu durum değişmektedir.

İsveç’e Nakliye Kaç Günde Gider?

İsveç’e Nakliye sırasında merak edilen çok soru bulunmaktadır. Bunlardan başlıcası ise “İsveç’e nakliye kaç günde gider?” sorusudur. Bu süre; karayolu aracılığıyla parsiyel, ağır nakliyat, konteyner ile taşınan ürünler için ortalama 7 gündür. Express kargolarla minivan ile taşınan kargolar 3 iş günü içerisinde kapıdan kapıya servis edilmektedir. Express taşımalarda yükün kaç ton olduğu önemlidir. Deniz yolu nakliyesi ise  ayları bulabilmektedir.