Türkiye - Macaristan Nakliyat

Türkiye-Macaristan nakliye faaliyetleri sırasında kullanılan güzergâh, karayolu taşımalarında yol üstü geçiş noktası da olmaktadır. Macaristan nakliye süreçlerinde Türkiye çıkışlı ise yasal işlemde Avrupa Birliği sınırları içerisinde geçerli olan sözleşmelere uyumluluk, gümrükten geçmek için önemlidir. Doğu Avrupa ve Orta Avrupa’dan yük taşımacılığı gerçekleştirilen gönderimlerde birçok ülkenin komşu olması bakımından uğrak geçiş noktasıdır. Macaristan’ın komşu ülkeleri ise Slovenya, Slovakya, Avusturya, Ukrayna, Romanya, Sırbistan ve Hırvatistan’dır. Orta ve Doğu Avrupa lojistik faaliyetlerinde Macaristan, konumu ile önemli bir yere sahiptir. Türkiye-Macaristan nakliye faaliyetleri sırasında kullanılan güzergâh, uluslararası ticarette büyük önem taşımaktadır.

Türkiye-Macaristan nakliye faaliyetleri, Türkiye’nin Avrupa’ya kara bağlantısı sayesinde tırla karayolundan başarı ile yürütülmektedir. Tırın üstünde konteyner taşımacılığı ile eşyalar parsiyel ve kombine şekilde taşınabilmektedir. Macaristan nakliye faaliyetleri, Türkiye’den çıkışlı olduğunda karayolu idealdir.

Macaristan’a Nakliyat Nasıl Yapılır?

Macaristan nakliye süreçlerinde, eğer gönderinin çıkış noktası Türkiye ise ve karayolundan, tır, minivan veya diğer taşıtlar ile  taşınıyorsa geçeceği ülkeler; Türkiye, Bulgaristan, Romanya, Macaristan’dır. Express gönderimlerde ve ağır nakliyat yük taşımacılığında da karayolundan bu ülkelerin gümrük kapıları ve yurt içi yol hatları takip edilmektedir. Türkiye’den Macaristan’a taşımacılıkta ayrıca demir yolu ve hava yolu da kullanılabilmektedir.
Macaristan, ithalat ve ihracat bakımından Türkiye’nin coğrafi konumu nedeniyle taşımacılık faaliyetlerinde iyi ilişkiler kurduğumuz bir ülkedir. Türkiye-Macaristan nakliye süreçlerinde ağır nakliyat, parsiyel taşımacılık, konteyner taşımacılığı veya kombine taşımacılık yapılmaktadır.

Türkiye’den Macaristan’a Nakliye Fiyatları

Türkiye’den çıkış yapan kargoların, Macaristan’a gidene kadar konteyner ile mi yoksa parsiyel olarak mı taşındığı kargonun tonu ve hacmi kadar önemlidir. Macaristan nakliye faaliyetleri sırasında, ücretler hesaplanırken baz alınan şeylerden biri de gümrük kapısında ödenmesi gereken paylardır. Gümrük kapısına gelmeden Türkiye çıkış noktasında ücretleri değiştiren şey ise yükün tonu, hacmi ve ADR’sidir. Ayrıca ücretler yükün; ağır nakliyat mı kombine mi parsiyel mi, dökme yük kargosu mu veya likit kargo mu olup olmadığına göre değişmektedir. Tüm bunlara bakıldıktan sonra zaman faktörü de tarafların anlaşmalarına göre bakılıp deniz yolu, karayolu ve hava yolu lojistik faaliyetlerine karar verilmektedir. Türkiye-Macaristan nakliyat faaliyetleri sırasında Bulgaristan ve Romanya’dan geçildiği için konteyner taşımaları için parsiyel taşımacılık yapılabilmektedir.

Yurt Dışına Eşya Nakliyatı

Yurt dışına yapılan yük taşımacılıkları, uluslararası anlaşmalara uygun olan taşımalarla alakalıdır. Bunlar kişisel eşyalar ya da ağır nakliyata söz konusu olmuş yükler olabilir.  Her ürünün gümrük kapısında yurt içi yük taşımacılığından farklı olarak ülkelerin ekonomisine yarayacak ücretler alınmaktadır. Yurt dışına eşya nakliyatı ise kişisel eşyaların taşınması söz konusu ise ticari mal olan ürünlerden ayrılması bakımından farklıdır. Ticari malları gönderen tarafın ülkelerin pazarlarına girerken vergi ve diğer ücretleri ödemeleri gerekmektedir. Macaristan nakliye işlemlerini yapan kişilerin, ev ve ofis eşyalarını taşımak için C3 belgesine sahip olmaları gerekmektedir. Konteyner  taşımacılığı, parsiyel taşımacılık ve ağır nakliyata göre farklıdır ancak hepsi lojistik hizmetlerinin bir parçasıdır. Eşya taşımacılığında  Macaristan nakliye faaliyetlerini yaparken tercih edilebilecek konteyner, parsiyel taşımacılık, ağır nakliyat ya da express kargo seçenekleri vardır.
Türkiye’den ev ve ofis eşyalarının Macaristan nakliye süreci sırasında dikkat edilmesi gerekenler:  
• Uluslararası kargolarınız; gemi, tır, konteyner veya express kargolarla gümrükten geçerken belirli ücretler talep edilir. Bu nedenle yük taşımacılığı faaliyetleri sırasında gümrük belgelerinin ücretlerini hesaplayarak bütçenizi oluşturmalısınız.
• Türkiye’den çıkarken gümrükte gerekli olan belgeler tam olmalıdır. Türkiye-Macaristan nakliyat faaliyetleri, Avrupa Birliğine yapıldığı için gerekli uluslararası sözleşmelerin yaptırımlarına uygun yük taşımacılığı yapılması gerekmektedir.
• Macaristan nakliyat süreçleri boyunca geçilecek yollar rotalandırılmalı ve çalışlılan taşımacılık firmasından bilgi alınmalıdır.
• Ürün yurt içinden çıkmadan önce ambalajlaması yapılmalı ve eğer ürün konteyner ile parsiyel yük olarak taşınıyorsa Macaristan nakliyat faaliyetleri sırasında ürünün doğru bir şekilde taşındığı kontrol edilmelidir.

Macaristan’a En Hızlı Nakliye

Macaristan nakliye süreçlerinde en çok tercih edilen taşımacılık yöntemi karayoludur. Hem express taşımacılık, hem de tır veya kamyonet ile taşınabilecek ağır nakliyat kargolarında karayolu tercih edilmektedir. Fakat en hızlı lojistik servisi hava yolu ile mümkündür. Hava yolu ile taşınan yükler saatler içerisinde Macaristan nakliye süreçlerini tamamlar. Hava yolu, yüksek maliyetleri nedeniyle sadece ihtiyaç durumunda tercih edilmektedir. En hızlı nakliye hava yolu olsa da Türkiye-Macaristan nakliye süreçlerinde en çok tercih edilen taşımacılık yöntemi karayoludur.

Yurt Dışına Nakliyat Çeşitleri  

Yurt dışına nakliyat veya uluslararası lojistik aynı anlamlıdır. Lojistik, kargonun bir yerden bir yere götürülmesidir. Tüm bu taşıma veya nakliyat işlemlerinin çeşitleri vardır. Modlar bakımından ele alındığında intermodal taşımacılık, multimodal taşımacılık ve kombine taşımacılık bulunmaktadır. Diğer taşıma modları da uluslararası ticaretin gelişimi için önemlidir.  Diğer nakliyat çeşitleri de; unimodal taşımacılık, karayolu taşımacılığı, ağır nakliyat, deniz yolu, express kargo taşımacılığı, parsiyel taşımacılık, konteyner taşımacılığıdır. Örneğin; unimodal taşımacılık ve nakliye çeşidi; kargonun bir ya da birden fazla nakliye yollarından sadece birisi kullanarak kargoyu varış noktasına götürülmesini temsil etmektedir. Genellikle, geleneksel taşıma modlarından ola kara, deniz, demir veya hava yolu ile uluslararası ticarete katkı sağlar.

Macaristan’a En Hızlı Nakliye Nasıl Yapılır?

Macaristan nakliye süreçlerinde Türkiye çıkışlı bir kargonun, Macaristan’a en hızlı nakliye yöntemi hava yoludur. Hava yolu taşımaları, hız ve yüksek güvenlik ile hizmet vermektedir. Express kargolar minivan araçlar ile yine 3 iş günü içerisinde küçük çaplı ürünleri götürerek hız konusunda tır ile taşımaları geçmektedir. Hava yolundan sonra en hızlı lojistik faaliyeti karayolu express kargolar ile mümkündür.

Uluslararası Nakliye Nedir?

Uluslararası nakliye bir kargo veya eşyanın ülkenin sınırlarından geçerek gümrük kapısında işlemlere tabi tutulan nakliyedir. Örneğin; Türkiye-Macaristan nakliyat faaliyetleri buna bir örnektir. Uluslararası taşımalar genellikle uluslararası sözleşmeler ile desteklenerek herhangi  bir tarafın mağduriyetini engelleyecek şekilde hazırlanmıştır. Yurt dışına yapılan taşımalar, parsiyel veya konteyner taşımacılık şeklinde gerçekleşebilmektedir.

Türkiye’den Macaristan’a Hangi Yolla Nakliye Yapılır?

Macaristan nakliyesinde eğer çıkış noktası Türkiye ise yol Bulgaristan, Romanya ve son varış noktası olan Macaristan şeklinde ilerlemektedir. Nakliye yolu eğer karayolu ise bu ülkelerin gümrüklerinden ve sınır kapılarından geçer. Ama nakliye yolu demir yolu ise Türkiye’den kalkan tren Macaristan başkenti Budapeşte’ye varmaktadır. Tren yolu ulaşımı da çok kullanılan ancak zaman bakımından karayolundan dezavantajlı bir taşıma modudur.

Macaristan’a Nakliye Kaç Günde Gider?

Macaristan nakliye faaliyetlerinde kargonun kaç günde gideceği tercih edilen moda bağlıdır. Örneğin hava yolu ile saatler içerisinde giderken karayolu ile günler sürmektedir. Karayolu ile hem konteyner hem de parsiyel yükler  5 ile 6 gün arasında Macaristan’a varmaktadır. Demir yolu express servisleri daha düzenli çalıştığı için karayolu kadar sık servisi olmasa da yaklaşık 1 hafta içerisinde kargo teslimi sağlar.