Türkiye - Romanya Taşımacılık

Türkiye’den Romanya’ya nakliyat hizmetleri; siyasi, ekonomik, kültürel ve insani bağlar ile birbirine örülüdür. Romanya ile ticaret ilişkimizin geçmişe dayanması ile beraber üst düzey yöneticilerin dostluk ilişkileri çerçevesinde de Türkiye’den Romanya’ya nakliyat faaliyetleri gelişmektedir.
• Türkiye’den Romanya’ya nakliyatı gerçekleştirilen başlıca ihracat ürünleri; demir çelik,  tarım makineleri, otomotiv yedek parçaları ve makine sanayi parçalarıdır.
• Romanya’dan Türkiye’ye nakliyatı gerçekleştirilen başlıca ithal ürünler ise, çelik-demir hurdası, demir-çelik mamülleri, işlenmiş petrol ürünleri, telefon cihazları, ayçiçeği tohumu, kimyasal gübre ve otomotiv yedek parçalarıdır.
Romanya ticaret hacminin büyümesine etki eden faktörler; üye olduğu örgütler ve burada kurduğu dış ülke ilişkileridir. Romanya’nın üyesi olduğu uluslararası kuruluşlar; Avrupa Birliği, Frankofon, Latin Birliği, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı, Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’dür.

Romanya’ya Nakliyat Nasıl Yapılır?

“Romanya’ya nakliyat nasıl yapılır?” sorusu artan ithalat ve ihracat oranları ile birlikte daha fazla sorulmaktadır. Romanya, Bulgaristan’a komşu olması bakımından Türkiye’den Romanya’ya nakliyat, karayolu taşımacılığı ile gerçekleştirilmektedir. Bölgeye parsiyel, komple, konteyner ve ağır nakliyat olmak üzere taşımalar sıklıkla yapılmaktadır. İki ülke arasında yük taşımacılığı işleminin  hızlı olması bakımından, ithalat ve ihracat işlemleri için gerçekleştirilen taşımacılıklarda genellikle karayolu tercih edilmektedir.
Ton bakımından ağır nakliyat kategorisine giren kargoların Romanya’ya nakliyatı, 5 ile 6 gün arasında gerçekleşmektedir. Express taşımacılık faaliyetleri ise 2 iş günü içerisinde gerçekleştirilir. Express kargo taşımacılığında genellikle ton ve hacim olarak çok da yüksek olmayan kişisel yükler taşınmaktadır.

Türkiye’den Romanya’ya Nakliye Fiyatları

Romanya’ya nakliyatta fiyatları belirleyen unsurlardan bir tanesi de tercih edilen yük taşımacılığı modudur. Bu modlardan en pahalı olanı hava yolu taşımacılığı olmaktadır. İki ülke arasında zaman ve maliyet olarak, yüksek tonlu kargoları taşımak için ideal olan karayolu, nakliye işlemlerinde sıklıkla tercih ediliyor. Böylelikle büyük hacme ve tona sahip kargolarda maliyetler, hava yoluna göre çok daha az çıkıyor. Romanya’ya nakliyat fiyatı hesaplarken, yükün Türkiye’den hangi ilden çıktığına göre de değişiklik göstermektedir. Her taşımacılık modunda olduğu gibi Romanya nakliye süreçlerinde de fiyatlar; komple, parsiyel, konteyner ve ağır nakliyat yapılmasına göre değişik göstermektedir. Eğer yükün express kargolarla taşınabilecek bir hacmi ve tonu var ise bu yolla, diğer nakliyat türlerlerine göre daha hızlı taşınmaktadır.

Uluslararası Nakliye

Uluslararası nakliyenin diğer bir tanımı yurt dışı lojistik olarak geçmektedir. Yurt dışına eşyaların veya kargoların express, parsiyel, komple, ağır nakliyat ve konteyner taşımacılığı olarak taşınmasını anlatmaktadır. Örneğin; Türkiye’den yurt içi sınırları içerisinden yola çıkan bir tırın gümrük kapısından geçerek Bulgaristan sınıra çıkıp Romanya’ya nakliyat gerçekleştirmesi uluslararası nakliyattır. Yurt dışına yük taşımacılığı işlemlerinin çoğu ticari faaliyettir. Bu ticari faaliyetlerde uluslararası hava yolu, deniz yolu, karayolu ve demir yolu kullanılarak kargolar son varış noktası olan gümrükten geçirilir. Bu işlem sonunda hedef ülkenin pazarına girilmektedir. Yurt dışı pazarına girerken kargo veya eşya gönderileri, lojistik faaliyetler ile bir yerden bir yere taşınmaktadır. Fazla yük taşıma işlemlerinde eşyalar kişilere ait olup, gümrük tarifesinde ekstra fiyatlandırma ve ücretlendirmeye dâhil olmamaktadır. Yapılan yük taşımacılığı ücretleri; kargonun cinsi, tonu ve varış noktasına göre değişiklik göstermektedir.

Yurt Dışına Eşya Nakliyatı

Yurt dışı eşya nakliyatı iki ülke arasında gerçekleşen lojistik faaliyetlerine denir. Türkiye’den Romanya’ya gerçekleştirile yurt dışı eşya nakliyatlarında genellikle karayolu servisleri kullanılmaktadır. Eşya nakliyatı, kimi zaman ofisleri  olan kurumsal firmaların taşınması sırasında  kimi zaman da kişisel eşyaların yük taşımacılığı faaliyetlerinde kullanılmaktadır. Yurt dışına yapılan eşya lojistik faaliyetinde yurt dışı kargo takip uygulamaları ile eşyalarınızı sürekli takip ederek, güvenliğinden emin olabilirsiniz. Eşya nakliyatı sırasında yükün tonu ve hacmi, kargonun  ağır nakliyat veya express kargo ile taşınıp taşınmayacağı konusunda büyük rol oynamaktadır. Türkiye’den yola çıkan bir tır, öncelikle içerisindeki ürüne ait taşıyıcı belgelere sahip olmalıdır. Romanya’ya nakliyat sırasında gümrükte herhangi  bir problem yaşanmaması için lojistik yapan kişiler uluslararası sözleşmelere uygun bir şekilde yükü taşımalıdır. Yurt dışına nakliyat sırasında yaptırım uygulanmaması için bu gereklidir.
Türkiye-Romanya nakliye süreçlerinde dikkat edilmesi gerekenler:
• Eşya veya kargo yük  taşımacılığı sırasında deniz, hava, kara ve demir yolu kullanılırken yükün tonu, cinsi, hacmi ve diğer özelliklerine göre uluslararası taşımacılık fiyatları ve gümrük ücretleri belirlenmektedir.
• Gümrük ve taşımacılık ücretleri ve hizmet fiyatları belirlendikten sonra fatura hazırlanarak Romanya’ya nakliyat için gerekli olan belgeleri hazırlanması gerekmektedir.
• Taraf olunan uluslararası sözleşmelerin yükümlülüklerine göre kargo paketlenmesi yapılması gerekir ve INCOERMs’e göre Romanya’ya nakliyatı gerçekleştirilir.
• Konşimento hazırlandıktan sonra bilgilerin kontrolü yapılmalıdır, konşimentoda herhangi bir yanlışlık olmaması gerekmektedir.
• Taşımalar 2021 yılının güncel uluslararası mevzuatlarına uygun yapılmalıdır.

Romanya’ya En Hızlı Nakliye

Romanya’ya en hızlı nakliye yolu, gelişen teknoloji ile beraber hava yoludur. Fakat hava yolu hız bakımından avantaj sağlasa da maliyetler bakımından kargonun türüne göre bağlı problemler yaşanabilmektedir. Romanya’ya en hızlı nakliyatlardan bir tanesi de express taşımacılık yani minivan ile Türkiye’den Romanya’ya nakliyatı yapılan küçük hacimli, kilogramlık eşyalardır. Ayrıca minivan servisleri ile Romanya yurt içi bölgelerine de taşımacılık yapılmaktadır. Türkiye’nin yurt içi bölgelerinden çıkan bir kargo express taşımacılık ile yaklaşık olarak 2 gün içerisinde Romanya’da bir yurt içi bölgesine teslim edilebilmektedir. Bunun dışında yüksek tonajlı kargolar, ağır nakliyat için en hızlı taşıma yolu karayoludur. Tüm bu taşımalarda baz alınan kriterlerden bir tanesi de ton ve hacimdir.