Parsiyel Taşımacılık

Parsiyel taşımacılık nasıl yapılır diye bakıldığında öncelikli olarak taşımacılığı yapılacak olan ürünlerin ihracat yapılabilecek ürünler kategorisinde yer alması beklenir. Daha sonra sahipleri farklı olan ürünler parsiyel taşımacılık ile birlikte kolayca taşınabilir. Lojistik sektörünün yaşadığı hızlı bir değişim ile birlikte ihtiyaç sahiplerinin talepleri ve istekleri doğrultusunda hizmet türleri değişiklik göstermiştir. Esnek lojistik yöntemlerinin geliştirilmesi ile birlikte ortaya çıkan bir taşımacılık türüdür. Müşterilerin beklentilerine en uygun şekilde cevap verebilen bir taşımacılık türü olan parsiyel taşımacılık, Almanya, İtalya, Irak, Fransa, İngiltere, Çin, Bulgaristan, Rusya, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan gibi farklı ülkelerde kullanılmaktadır. Her ülkede kullanılan parsiyel taşımacılık türü farklılık gösterebilir. Bu nedenle parsiyel yük taşımacılığı nasıl yapılır sorusunun cevabı her ülke için farklıdır. Parsiyel taşımacılık nedir ve nasıl yapılır noktalarından önce parsiyel kelimesinin anlamına bakılmalıdır. Parsiyel tüm olmayan anlamına gelen bir kelimedir. Parsiyel taşımacılık nasıl yapılır sorusunun cevabı ise genel bir anlamı ile bir ya da birden fazla alıcı tarafından ve farklı firmalardan sipariş edilen ürün veya malların tek ve birleştirilmiş yük olarak farklı kişi ve noktalara taşınması işlemi olarak tanımlanabilir. Parsiyel taşımacılıkta taşınan mal ya da ürünler aynı taşıma aracı içerisinde taşınır. Aynı güzergâhta bulunan farklı müşterilerin eşya ya da parsiyel yüklerini aynı taşıma aracı ile taşınması olarak adlandırılır.

Parsiyel Taşımacılık Navlun Fiyatları Hesaplama

Parsiyel yük taşımacılığı hizmetinin temel amacı farklı kişilere ait parsiyel yükleri tek bir araç ile ekonomik bir şekilde taşımaktır. Bu nedenle parsiyel yük taşımacılığı hesabı nasıl yapılır sorusunun cevabı oldukça önemlidir. Parsiyel yük taşımacılığı yönteminde parça başına ücret hesaplanır. Hesaplama şekli taşıma türüne göre değişiklik gösterir. Örnek olarak karayolu ile taşınan ürünlerin taşıma fiyatı ile deniz yolu ile taşınan ürünler taşıma fiyatı birbirinden farklıdır. Genel olarak Parsiyel yük taşımacılığı yönteminde lademetre, metreküp ve ağırlık hesap ölçüleri kullanılarak malların ne kadar fiyata taşınacağı hesaplanır. Parsiyel yük taşımacılığı yurt içi (İzmir, Ankara, İstanbul, Bursa vb.) ve yurtdışı(İtalya, Irak, Fransa, İngiltere, Çin, Bulgaristan, Rusya, Polonya, Çek cumhuriyeti, Macaristan) olarak da ikiye ayrılır. Dolayısıyla taşıma ücretleri de yurt içi ve dışı olarak farklılık gösterir. Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ülkeler arasında yer alan Almanya yurt dışı parsiyel yük taşımacılığı dendiğinde akla gelen ilk ülkedir. Diğer ülkeler arasında ise İtalya, Irak, Fransa, İngiltere, Çin, Bulgaristan, Rusya, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan yer alır. Taşımacılık ücreti ülkelerin parsiyel taşımacılık politikalarına, firmaların konumuna ve taleplerine göre farklılık gösterir.

Rusya Parsiyel Nakliye Fiyatları

Parsiyel yük taşımacılığı farklı kişilere ait olan ürün ve malların yerlerinin tek bir araç ile taşınması demektir. Parsiyel yük taşımacılığı nasıl yapılır sorusunun cevabından sonra en çok merak edilen sorulardan biri farklı ülkelere parsiyel yük taşımacılığı fiyat hesaplaması nasıl yapılır sorusudur. Bu taşıma işleminde farklı değişkenler göz önüne alınarak ürünlerin taşıma fiyatları belirlenir. Farklı ülkelere taşınan ürün ve malların açık yük , komple parsiyel yük, tır ile taşıma, konteyner ile taşıma gibi farklı özelliklere bağlı olarak ürünlerin fiyatları değişir. Rusya’ya yapılan parsiyel yük taşımacılığı oldukça yaygındır. Fiyatları ise ürünlerin ağırlıklarına ve taşımacılık türlerine göre değişiklik gösterir. Polonya’ya yapılan parsiyel yük taşımacılık işlemleri yapılan bölgenin posta koduna göre değişiklik gösterirken karayolu için ortalama 5 paket 3 ton fiyatı 1400-1600 Euro arasıdır.

Almanya Parsiyel Nakliye Fiyatları

Almanya Parsiyel taşımacılık dendiğinde ilk akla gelen ülkelerden biridir. Almanya’ya yapılan parsiyel yük taşımacılık işlemleri yapılan bölgenin posta koduna göre değişiklik gösterirken karayolu için ortalama 5 paket 3 ton fiyatı 1300-1500 Euro arasıdır. Bunun nedeni ise Türkiye’nin en çok ihracatı Almanya’ya yapmasıdır. Almanya’ya parsiyel taşımacılık oldukça yaygındır. Almanya’ya yapılan parsiyel taşımacılık nasıl hesaplanır sorusunun cevabı ise oldukça basittir. Ülke içi ve dışında yapılan parsiyel taşımacılık fiyatlarına nazaran biraz daha farklıdır.

Bulgaristan Parsiyel Nakliye Fiyatları

Parsiyel taşımacılık yapılan ülkelerden bir diğeri ise Bulgaristan’dır. Bulgaristan parsiyel taşımacılık hesaplamaları nasıl yapılır sorusunun cevabı diğer ülkeler ile aynıdır. Bulgaristan’da da her ülkede olduğu gibi parça başına yapılır fakat ülkeler arasında yapılan hesaplamalarda parça başına fiyat birbirinden farklıdır. Bu nedenle parsiyel taşımacılık fiyatları Bulgaristan’da diğer ülkelere nazaran farklılık gösterebilir. Standart taşımacılık ücretlerinden çok daha kârlı bir fiyata sahip olan parsiyel taşımacılık Bulgaristan’da da kullanılır.

İtalya Parsiyel Nakliye Fiyatları

Parsiyel taşımacılık demir yolu, deniz yolu, karayolu ve hava yolu gibi farklı taşıma yolları ile birlikte yapılabilir bu neden ülkeler arasında da kullanılan bir taşımacılık türüdür. İtalya da ülkemizden parsiyel taşımacılığı yapılan ülkelerden biridir. İtalya’ya yapılan parsiyel yük taşımacılık işlemleri yapılan bölgenin posta koduna göre değişiklik gösterirken karayolu için ortalama 5 paket 3 ton fiyatı 1400-1600 Euro arasıdır. Farklı hesaplama yöntemleri ile hesaplanan İtalya parsiyel taşımacılık fiyatları ile kârlı bir taşımacılık yapabilirsiniz.

Irak Parsiyel Nakliye Fiyatları

Parsiyel yük taşımacılığının yapıldığı bir diğer ülke ise Irak’tır. Irak için yapılan parsiyel yük taşımacılığının fiyatları nasıl yapılır sorusunun cevabı ise diğer ülkeler ile aynıdır. Birey ve firmaların istedikleri mal ve hizmetleri istedikleri noktalara uygun fiyata taşıyabilmeleri için kullanabilecekleri bir taşımacılık türüdür. Farklı bireylerin mallarının birlikte taşındığı sistemde bireyler ve firmalar oldukça kârlı bir taşımacılık işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Fransa Parsiyel Nakliye Fiyatları

Fransa parsiyel taşımacılık nakliye hizmetinin yaygın kullanıldığı bir ülkedir. Kârlı bir taşımacılık yöntemi olan parsiyel taşımacılık yöntemi transit taşımacılık türlerine nazaran daha uygun fiyatlıdır. Parsiyel taşımacılık hizmetinin fiyat hesaplaması transit taşımacılık hizmetine göre farklı şekilde yapılır. Fransa’ya yapılan parsiyel yük taşımacılık işlemleri yapılan bölgenin posta koduna göre değişiklik gösterir. karayolu için parsiyel taşımacılık fiyat hesaplaması nasıl yapılır; ortalama 5 paket 3 ton fiyatı 1900-2100 Euro arasıdır. Farklı türlerdeki mallarınızı kolay, hızlı ve uygun fiyatlı bir şekilde taşıma hizmeti alabileceğiniz parsiyel hizmetini Fransa nakliyesi içinde kullanabilirsiniz.

İngiltere Parsiyel Nakliye Fiyatları

İngiltere parsiyel taşımacılık yaptırabileceğiniz bir ülkedir. Ürün başına fiyat alabileceğiniz parsiyel taşımacılık sistemi nasıl yapılır; palet, tır, tren, uçak ya da gemi ile birlikte mal ve ürünleriniz İngiltere’ye güvenli bir şekilde taşınabilir. İstediğiniz adrese sorunsuz ve uygun fiyatlı bir şekilde teslim edilir.

Çin Parsiyel Nakliye Fiyatları

Çin parsiyel taşımacılık sistemlerinin geliştiği bir ülkedir. Ülkemizde yurtdışı parsiyel taşımacılık sistemi gelişmiş ve Çin ile rahat bir şekilde parsiyel taşımacılık yapılmaktadır. Farklı fiyat aralığına sahip olan taşımacılık işlemini siz de dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Çin’e yapılan parsiyel yük taşımacılık işlemleri yapılan bölgenin posta koduna göre değişiklik gösterirken karayolu için hesaplama nasıl yapılır; ortalama 5 paket 3 ton fiyatı 2900-3100 Euro arasıdır. Mal ve ürün başına fiyat belirlenen taşımacılık sisteminde Çin dahil olmak üzere birçok farklı ülkeye ürün ve mal taşıma hizmeti alabilirsiniz.

Parsiyel Yük Nasıl Hesaplanır?

Parsiyel taşımacılık türünde genellikle karayolu taşımacılığında m3 hesaplama yöntemi kullanılır. Peki m3 hesabı nasıl yapılır? İşte karayolu, deniz yolu ve hava yolu için m3 hesabı nasıl yapılır sorusunun cevabı; bu hesaplama yönteminde taşınacak olan ürünler tek tek hesaplanır ve ürün veya mal sahiplerine bu şekilde bir fiyatlandırma yapılır. Karayolunda 1 m3 tonajı 333 kg, deniz yolunda 1 m3 1000 kg ve hava yolunda ise 1 m3 167 kg’dir. Bu şekilde hesaplama yapılır. Parsiyel taşıma yapılacak ürünün m3 hesaplaması ise en x boy x yükseklik x adet şeklinde yapılır. Örnek olarak vermek gerekirse, 100 x boy 120 x yükseklik 100 cm olan bir ürünün tonaj 100 üzerinden hesaplaması yapıldığında karayolu için 100 x 120 x 100 = 1.2 m3 olur ve tonaj seviyesi 333 kg’nin altında kaldığı için 1.2 m3 değer baz alınır.

Denizyolu için, 100 cm x 120 cm x 100 cm = 1.2 M3 ‘tür

Hava yolu için ise, 100 x 120 x 100 = 1.2 M3 olarak değer alır parsiyel taşımacılık sisteminde metreküp hesabı yapılır. Bu hesabı doğru yapabilmek için oldukça hassas olunması gerekir.

Parsiyel Taşımacılık Türleri Neler?

Parsiyel taşımacılıkta kara, deniz ve hava olmak üzere farklı türler vardır. Bu sayede istediğiniz şekilde mal ve ürünlerinizi taşıtabilirsiniz. Kara, hava ve deniz yolu parsiyel taşımacılık işlemleri tır, konteyner, uçak, gemi gibi farklı araçlar ile yapılmaktadır. Taşımacılık yoluna göre farklılık gösteren taşıma işlem ve fiyatları arasından kendi ürün, mal ve bütçenize uygun olan taşımacılık türünü inceleyerek bir seçim yapabilirsiniz.

Karayolu Parsiyel Taşımacılık

Karayolu parsiyel yük taşımacılığı nedir diye bakıldığında genellikle parsiyel taşımacılık sistemlerinde oldukça sık kullanılan bir türdür. Uluslararası Parsiyel yük taşımalarında kullanılan bir yöntem olan havayolu parsiyel yük taşımacılığı genellikle tırlar ile yapılırken güzergâh planlaması doğrultusunda kapıdan veya depodan dağıtım yöntemi şeklinde yapılan bir taşımacılık türüdür.